به روز شده در یکشنبه 30 شهریور 1399 19:23
دوشنبه 31 شهریور 1399 , Monday, September 21, 2020
پربیننده ترین ها

تکلیف کسانی که سهام عدالت ندارند، چیست؟!

موفقیت بزرگ دانشکده علوم پزشکی آبادان در درمان بیماران مبتلا به کرونا و کاهش مرگ ناشی از این بیماری

رنگ و لعاب اروند جاده‌های خوزستان را زیبا کرد

آتش به خرمن بزرگترین بازار اروند/ تخریب 30 درصد از واحدها؛ مصدومیت 8 شهروند/ تکذیب سوءقصد

آغاز دستورالعمل طرح ضربتی کرونا از روز شنبه

بازگشایی حضوری مدارس خوزستان از ۱۵ شهریور منتفی شد

خداحافظی اسکوچیچ با آبادانی‌ها

نسخه مقابله با ریفلاکس معده

34 داوطلب در حوزه انتخابیه آبادان، تأیید شدند

انفجار شاخص ابتلا در آبادان| جنوب غرب خوزستان به مرز 500 ابتلا رسید!+شرجی‌گرافی

جدیدترین آمار مبتلایان در جنوب غرب خوزستان | توقف ابتلا در آبادان برای دومین روز متوالی | خرمشهر همچنان در روند افزایشی

شیب ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان کند شد/ آبادان بدون مبتلا در 2 روز گذشته

چرا هیچکس نگران ورود کشتی چینی به آبادان نیست!

آخرین آمار ابتلا به کووید 19 در جنوب غرب خوزستان + شرجی گرافی

پرواز آبادان به کیش از سر گرفته شد

دیدار فولاد - نفت آبادان در هفته اول لیگ برتر

جدول کامل قیمت انواع خودرو / 20 مرداد 98

آغاز فعالیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از 29 شهریورماه

اعمال قرنطینه ورود و خروج از جمعه جاری تا جمعه آتی برای آبادان

کد خبر : 3451 تاریخ انتشار: سه شنبه 24 تیر 1399 19:18
خبر اختصاصی اجتماعی
بررسی علل عقب ماندگی آبادان و خرمشهر :

بخش اول؛ بلعیدن اعتبارات

عقب ماندگی شهرهای آبادان و خرمشهر در سال‌های پس از جنگ تحمیلی شامل موارد متعددی است که همچنان قابلیت بررسی دارد.

پایگاه خبری شرجی پرس | با پایان یافتن غرش هشت ساله توپخانه‌ها در مرزهای دو کشور ایران و عراق، جنگی جهادگونه در شهرهای مرزی غرب کشور آغاز شد که در این نگارش، قصد بررسی چگونگی بازسازی و چرایی عقب ماندگی دو شهر آبادان و خرمشهر به عنوان سمبل دفاع و مقاومت دوران دفاع از خاک کشور را داریم.

دو شهر خرمشهر و آبادان پس از هشت سال جنگ ویرانگر، شاهد آوار شدن بسیاری از بخش‌های مختلف زیرساختی، شهری، صنعتی و اقتصادی بودند که به‌عنوان مثال، عظیم‌ترین بندرتجاری و پالایشگاه نفت در ایران و بنا بر مستندات موجود، خاورمیانه را در خود جای داده بودند که در آن برهه، کشور نیاز فوری به بازسازی این دو بنگاه عظیم اقتصادی داشت.

وارد مدار شدن پالایشگاه آبادان طی شش ماه کار جهادگونه

بر همین اساس، پالایشگاه آبادان که در جنگ دو کشور بخاطر وارد آمدن خسارات و صدمات شدید، بسیاری از واحدها و دستگاه‌های خود را از دست داده بود، پس از تصویب قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد و برقراری آتش‌بس، عملیات بازسازی فاز اول آن با ظرفیت ۱۳۰ هزار بشکه در روز آغاز و در فروردین ماه ۱۳۶۸ و تنها در طول شش ماه تلاش جهادگونه مردان عرصه نفت بازسازی و وارد مدار تولید شد.

اما چرا شهر آبادان همچون پالایشگاه آن به همان سرعت و با آن حساسیت بازسازی نشد؛ می‌تواند ناشی از یک دلیل عمده با عنوان «عدم نظارت کافی بر عملکرد مسئولان منتسب وقت»  باشد.

حوزه نفت در هر برهه‌ای از زمان؛ از کارشناسان و واحدهای نظارتی کاربلدی برخوردار بوده که با علم روز و هدف مشخص، سطوح مختلف سودآوری و هزینه‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و همین موضوع را می‌توان به عنوان عمده دلیل راه‌اندازی سریع این کارخانه عظیم نفتی عنوان کرد، حلقه مفقوده‌ای که تا کنون شهر آبادان از نعمت برخورداری از آن بی‌بهره بوده است.

در ابتدای دوران بازسازی با دیدگاه مثبتی که از سوی مسئولان رده بالای مملکتی در خصوص دو شهر آبادان و خرمشهر وجود داشت، اعتبارات فراوانی در بخش‌های مختلف از جمله اعطای کالا، تسهیلات و سهولت بخشیدن امور برای بازگشت مردم به این دو شهر، اعتبارات عمرانی در جهت اصلاح زیرساخت‌ها و بازسازی سیما و منظر شهری همچنین فرصت‌های فراوان شغلی به سمت این دو شهر گسیل شد، اما به واسطه فقدان مرکز واحدی برای تصمیم‌گیری و نظارت، این هزینه‌ها اتلاف شد.

تعدد نمایندگان، دلیل اصلی تشتت در مراکز تصمیم‌گیری

به‌طور حتم؛ وجود سه نماینده مجلس در آبادان و یک نماینده در خرمشهر به تعدد در مراکز تصمیم‌‎گیری و تشتت اوضاع در شهرهایی که سال‌ها متروکه بودند، به از بین رفتن تمرکز در نظارت کمک شایانی کرد و اگر در خلال این مناسبات اراده‌ای برای نظارت و اصلاح ساختار وقت نیز وجود داشت، این روش‌های مرسوم سنتی متولیان امر بود که با به کار بردن حربه‌هایی همچون فریاد مظلومیت و محرومیت مردم این دو شهر، مسئولان بالادستی و رده بالای مملکتی را از تحت فشار گذاشتن شهری که خسته از تیر و ترکش بود، منصرف می‌کرد.

اگر به‌طور خلاصه بخواهیم تکلیف اعتبارات فراوانی که برای بازسازی آبادان و خرمشهر درنظر گرفته و محقق شد را شفاف سازیم، باید بگوییم که مسئولان وقت که مسئولیتی در امور جاری این شهر داشتند در حقیقت ظرفیت مدیریت این حجم از هزینه را نداشته و به راحتی با واگذاری پروژه‌ها به افراد کم تجربه برای ثبت سریعتر اقدامات انجام شده به نام خود، باعث بلعیده شدن ارقام عجیب و عظیمی از اعتبارات شدند.

نگارنده مطلب، خاطره‌ای از سفر رئیس جمهور در سال ۷۸ به یاد دارد که در آن، از یکی از دولتمردان همراه با رییس دولت سؤال شد که چرا شهرهای آبادان و خرمشهر هنوز در این وضعیت فلاکت بار قرار دارند، پاسخ شنید که؛ این دولت و دولت‌های قبلی بسیار بیش از حد معمول اعتبار به سمت این دو شهر روانه کرده‌اند، اما مشخص نیست که این اعتبارات کجا هزینه شده است.

علی سلیمیان از یادگاران دوران دفاع مقدس و جانباز آبادانی 45 درصد جنگ تحمیلی که سه بار در آن روزها مجروح می شود، او عضو شورای سیاستگذاری پیشکسوتان جهاد و شهادت، عضو معاونت پژوهش و آموزش مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدرس دانشکده فرماندهی و ستاد دانشگاه امام حسین علیه السلام است و به خوبی می‌تواند دلایل این عقب ماندگی دو شهر آبادان و خرمشهر را برای ما تشریح کند.

سلیمیان در این باره به شرجی پرس گفت: اگر چه بعد از چند سال به صورت رسمی پایان بازسازی اعلام شد، اما وضعیت شهرهای آبادان و خرمشهر به گونه‌ای است که گویی جنگ هشت ماه پیش به پایان رسیده است، شاید علت این موضوع در تعریف و تلقی بازسازی است که گویا در وصله و پینه کردن در و دیوار و خیابان ها خلاصه شده است.

وی افزود: پس از پایان جنگ تحمیلی، بازسازی آبادان و خرمشهر و دیگر شهرهایی که در آن دوره آسیب دیده بودند، آغاز شد ولی این دو شهر که به علت قرار گرفتن در کانون اصلی حملات دشمن بیشترین خسارت ها را متحمل شده بودند هنوز به صورت مطلوبی بازسازی نشده اند و آثار جنگ در جای جای این شهر ها قابل مشاهده است؛ از سویی دیگر مردم معتقدند، مسئولان فقط در سالگرد آزاد سازی خرمشهر و یا سالگرد شکست حصر آبادان به یاد این دو شهر می افتند که آن هم پس از برگزاری چند مراسم تشریفاتی به پایان می رسد.

عقب ماندگی و مشکلات انباشته آبادان و خرمشهر

این پیشکسوت عرصه دفاع از میهن تصریح کرد: مردم آبادان و خرمشهر با گذشت حدود 30 سال از پایان جنگ، هنوز با مشکلات زیرساختی نظیر بیکاری بالا، فرسودگی بیش از حد شبکه آبرسانی، روان شدن فاضلاب در برخی مناطق شهر و نامناسب بودن فضای معماری شهری در مقایسه با دیگر شهرهای کشور دست و پنجه نرم می کنند.

وی یادآور شد: وقتی جنگ تحمیلی پایان یافت، راهبرد اشتباهی که در پیش گرفته شد، این بود که به جای اینکه به شهروندان بازگشته به شهر از مهاجرت، ماهیگیری یاد دهیم، به آنها ماهی آماده دادیم! تولیدکننده‌ها و کارآفرینان به دلیل وقوع جنگ از این دو شهرستان رفته و در شهرهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده بودند و وقتی مردم بازگشتند، آنها را به سمت تولید حرکت ندادیم و مردم نیز چشمشان به کمک‌های نهادهای حمایتی بود، اما وقتی موضوع بازسازی پیش آمد، به دوستان پیشنهاد دادیم که خرمشهر در جای دیگر ساخته شده و ویرانی‌های جنگ به عنوان نمادی از مظلومیت ملت ایران در جنگ هشت ساله و ظرفیتی برای رونق گردشگری باقی بماند که مورد قبول قرار نگرفت.

سلیمیان افزود: وقتی نگاه امنیتی غالب شود، مردم آبادان و خرمشهر از مواهب خدادادی سواحل اروندرود و کارون بی بهره می‌شوند، اگر به دنبال امنیت پایدار هستیم، آن را باید در رونق تجارت و اقتصاد و تعامل با کشورهای همسایه جست و جو کنیم، بده‌بستان های اقتصادی و فرهنگی ما با کشورهای همجوار پس از جنگ تحمیلی بسیار تضعیف شد.

برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی آبادان دلسوز شهرستان نیستند

وی بیان کرد: آبادان به دلیل داشتن فرهنگ غنی خود، رنگین‌کمان پذیرش و میزبانی از اقوام مختلف نظیر ترک، لر، بوشهری، بلوچ، بندرعباسی و حتی خارجی‌ها بوده است؛ وقتی جنگ به وقوع پیوست، این اقوام به شهر یا وطن اصلی خود بازگشتند و هنگامی که جنگ پایان یافت، چیزی نصیب مردم بومی شهر نشد و بسیاری از اعتبارات بازسازی شهرهای آبادان و خرمشهر در شهرها و استان‌های دیگر هزینه شد، تجربه موفقی که در جنگ تحمیلی داشتیم، مدیریت واحد بود ولی این روزها، آبادان و خرمشهر از برخی تصمیم‌های مقطعی و کارشناسی نشده رنج می‌برند که در این رابطه باید در شهر مدیریت واحد و منسجم حاکم شود.

تجربه مدیران سال‌های دفاع مقدس در مدیریت فعلی استفاده شود

این رزمنده دوران دفاع مقدس اشاره کرد: مدیرانی که این روزها در مسئولیت‌های کشوری به مردم خدمت می کنند، بسیاری از آنها در آبادان و دانشکده نفت این شهر آموزش دیده‌اند، این مدیران در دوران سخت، جنگ را به خوبی مدیریت کردند و در مقطع فعلی نیز در مسئولیت‌های سپرده شده موفق هستند، پس چرا از تجریبات آنان برای آبادی این دو شهر استفاده نمی‌شود؟

سلیمیان خاطرنشان کرد: معتقدم که آنگونه که باید و شاید از توانمندی و قابلیت فکری و مشورتی این نیروها استفاده نشده است، بسیاری از مدیرانی که در آبادان یا خرمشهر خدمت می کنند از توانمندی ها و قابلیت‌های فراوان این شهرستان ها برای توسعه پایدار آن بی خبرند و خود نیز توان مدیریت در این شهر را نداشته و یا گرفتار سیاست زدگی هستند.

به گزارش شرجی پرس، بدون شک، سیاست زدگی در مدیران، نا آشنایی با بوم منطقه، داشتن تعلق خاطر به استان‌های مبدأ خود، پس از جنگ تحمیلی تمرکز لازم را از بخش مدیریتی شهر آبادان ربود و نمایندگان ادوار این دو شهر نقش قابل ملاحظه‌ای در تزریق اینگونه مدیران به آبادان و خرمشهر داشتند.

اتلاف بودجه‌ها در طرح‌هایی که غالباً یا به سرانجام نرسید و یا ناقص و برای پروسه زمانی بسیار کوتاه از آن بهره‌برداری شد نیز، در فرآیند بلیعدن اعتبارات فراوان این بوم نیز، مؤثر بود.

یکی دیگر از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس در آبادان، در خصوص وضعیت فعلی و شرایط این شهر در سال‌های پس از جنگ تحمیلی، به شرجی پرس گفت: متأسفانه اعتبارات بسیاری طی سال‌های پس از جنگ تا کنون به سمت آبادان گسیل شده که این بودجه‌ها مدیریت نشده است، مدیریت ضعیفی که در آبادان وجود داشت و هنوز هم ادامه دارد باعث شده تا شهرهای آبادان و خرمشهر حتی نسبت به شهرهای کوچکی همچون ماهشهر از رتبه نازل تری در عمران برخوردار باشد.

تنزل شاخص قیاس آبادان به واسطه سؤ مدیریت‌ها

مکی یازع ادامه داد: این در حالی ‌ست که پیش از این آبادان با شهرهایی همچون تهران و تبریز مقایسه می‌شد و این تنزل رتبه قیاس توسط همین سؤ مدیریت‌ها در آبادان به وقوع پیوسته که امروز این شهر را باید با شهرهای کوچکی همچون ماهشهر و سربندر مقایسه کنیم، مدیریت ضعیفی که در این منطقه وجود دارد، باعث شده تا این دو شهر مقفول مانده و این ناشی از قدرت‌نمایی دستگاه‌های متمول است که همواره از موضع قدرت با شهروندان صحبت کرده و هیچ‌گاه خود را موظف به اعطای خدمات به مردم نمی‌دانند و این نهادها (منطقه آزاد اروند - پالایشگاه آبادان) با هر تفکر مخالفی برخورد سؤ با چاشنی شکوائیه دارند.

نامعلوم بودن مقصد درآمدها

وی تصریح کرد: نکته دیگر در خصوص جذب سرمایه است که سرمایه‌گذاری نیز، به امنیت نیاز دارد، به عنوان مثال ۱۱ میلیارد تومان برای برداشتن خاکریز بلوار اروند به شهرداری آبادان اعطا شد و پس از برگزاری مناقصه، به جای اینکه پیمانکاری را انتخاب کنند که کمترین قیمت را داده، ماجرا کاملا برعکس شد  پروژه به پیمانکاری داده شد که بیش از همه قیمت داده بود! تمام این پول نیز پیش از انجام کار به حساب پیمانکار واریز شد، اما کاری صورت نگرفت  و شهرداری به جای اعاده دادرسی علیه وی، در حال کنار آمدن با وی است!

یازع یادآور شد: در بخش ساخت و ساز نیز، یودجه‌های بسیاری از بودجه مقصد نامعلومی دارند و مشخص نیست اعتباراتی که برای یک پروژه تعریف می‌شود، به کجا می‌رود و همین موضوع باعث عقب ماندگی آبادان و خرمشهر شده است، انقدر توقع مردم را پایین آورده‌اند که برای داشتن یک سطل زباله ماه‌ها دوندگی می‌کنند و به داشتن همان سطل زباله و جمع کردن زباله نیز قانع می‌شوند و هر شهرداری این کار را برای مردم صورت دهد، شهردارد محبوب لقب می‌گیرد!

این رزمنده روزهای تیر و ترکش در آبادان، افزود: یک سری شرکت ها در این دو شهر مشغول فعالیت هستند و یک سری هزینه‌ها را به این دو شهر می‌دهند، اما مشخص نیست که این هزینه‌ها کجا می‌رود! تعداد زیادی شرکت در این منطقه در حال فعالیت هستند که ما فقط پالایشگاه را می‌بینیم در حالی که آمار بسیار بالاتر از چیزی است که مورد توجه ما قرار گرفته است.

نقش نمایندگان

وی با بیان اینکه نمایندگان ما ابتدا خوب آغاز می‌کنند، رفته رفته ارتباط خود را با مردم کم می‌کنند، گفت: نمایندگان باید کارگروه‌هایی در شهرها ایجاد کنند که در بخش های مختلف مدیریت و  نظریه پردازی کنند، آنها باید دست از پیگیری مسائل شخصی خود در مسائل کلان شهری بردارند و از اوردن مدیران ضعیف به داخل منطقه خودداری کنند.

یازع اظهار کرد: مدیران ضعیف بسیاری وارد این دو شهر شدند و رشد کردند و شدند استاندار البرز! آبادان و خرمشهر محل پرش مدیران شده‌اند، نمایندگان ما باید به دنبال مدیرانی باشند که جمعیت آبادان را از ۳۰۰ هزار نفر به یک میلیون نفر برسانند، جمعیت این منطقه به دلیل نبود کار و وضعیت آب و هوایی و فقدان امکانات اولیه در حال فرار هستند، ولی اگر توان ما از ابتدا بر این تمرکز می شد که جمعیت افزایش پیدا کند، تمامی این بخش‌ها تقویت می‌شد و این منطقه از اقتصاد پویایی برخوردار بود.

رئیس فعلی ستاد بازسازی عتبات و عالیات آبادان بیان کرد: در این شهر سؤال و جواب و مؤاخذه‌ای صورت نمی‌گیرد و بابت هزینه‌ها بازرسی از مدیران پایین دستش وجود ندارد، به عنوان مثال شخصی یک مجتمع تجاری ایجاد میکند و باید به ۴۰۰ واحد خود، ۴۰۰ پارکینگ واگذار کند، اما پارکینگ خود را در ازای پروانه ساخت خود به شهرداری واگذار می‌کند! همین اقدامات پشت پرده باعث عقب ماندگی این دو شهر شده است.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان ما باید با یکدیگر توافق کنند تا مدیران بزرگی را به آبادان بیاورند، مدیرانی همچون مسئولان در وزارتخانه‌ها و استان‌های بزرگ که دارای دید بزرگی هستند و توان ایجاد تغییر را در این دو شهر داشته باشد، نه اینکه شهردار یکی از شهرداری های مناطق را به عنوان شهردار معرفی کنیم! دید یک شهردار نباید در حد سطل زباله کوچه‌ها و لکه‌گیری آسفالت معابر باشد! آبادان و خرمشهر به شهرداری نیاز دارند که پیش از این مدیریت یک کلان شهر را در دست گرفته باشد.

مدیریت کوچک با آدم‌های کوچک، شهرهایی دارای آوازه جهانی همچون آبادان و خرمشهر را تبدیل به یک شهر کوچک و عقب افتاده کرد

یازع یادآور شد: مدیریت کوچک با آدم‌های کوچک، یک شهری با آوازه جهانی همچون آبادان و خرمشهر را تبدیل به یک شهر کوچک و عقب افتاده می‌کند، مدیرانی که در آبادان بازنشسته می‌شوند، فردای همان روز در آبادان نمی‌مانند، کدام یک از مدیران این شهر پس از بازنشستگی در آبادان مانده است؟ کدام یک از فرزندان این مدیران در آبادان زندگی می‌کند؟ چند مدیر داریم که در آبادان مسکن داشته باشد؟ من متأسفم برای مدیرانی که در «بریم» زندگی می‌کنند. اگر شما واقعا مدیر هستید باید در مناطقی همچون «سده» زندگی کنید تا تحمل بوی فاضلاب توسط مردم و خیابان‌ها نا مسطح را درک کنید!

در بخش‌های بعدی این سلسله گزارش، به بررسی سایر ابعاد و علل عقب‌ماندگی دو شهر آبادان و خرمشهر خواهیم پرداخت.

ادامه دارد..

بازدید : 176
نظرات کاربران
درحال بارگذاری ...
نام
ایمیل یا شماره همراه (اختیاری)
نظر شما
ارسال نظر
{{model.doneMessage}}
{{model.name}}
{{model.date}}
{{model.time}}
پیام شما منتظر تایید می باشد
بارگذاری موارد بیشتر
تعداد نظرات : {{total}}
سایر اخبار
پر بحث ترین ها

سرمربی جدید تیم فوتبال صنعت نفت مشخص شد

سه گزینه برای هدایت صنعت نفت آبادان

آخرین آمار ابتلا و بستری کرونا در جنوب غرب خوزستان

موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا کدامند؟

نفت آبادان، همچنان تنها تیم بدون سرمربی لیگ برتر

آبادان در معرض تهدید فاضلاب خانگی

تکلیف شهرداری خرمشهر تا هفته‌ آینده مشخص شود

۱۰ نفر از عاملان درگیری طایفه‌ای در آبادان دستگیر شدند

باغ موزه دفاع مقدس آبادان چه ویژگی‌هایی دارد؟

ثبت نام متقاضیان گاز مایع در آبادان

احتمال بازگشت محدودیت‌ها به جنوب غرب خوزستان

۶ قاچاقچی در آبادان دستگیر شدند

۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده آبادان نیاز است

مشکل تامین قطعات جایگاه‌های سوخت آبادان برطرف شد

سرقت تجهیزات مخابراتی و داستان ناتمام قطع تلفن‌ در خرمشهر

قاتل آبادانی در صحنه جرم دستگیر شد

برای توسعه اقتصادی منطقه مهمترین فعالیت، توسعه لجستیکی فرودگاهی بود

توسعه فرودگاه بین المللی آبادان هدف سازمان منطقه آزاد اروند

خرما و میگوی آبادان و خرمشهر در راه روسیه

تازه های سایت

سرمربی جدید تیم فوتبال صنعت نفت مشخص شد

سه گزینه برای هدایت صنعت نفت آبادان

آخرین آمار ابتلا و بستری کرونا در جنوب غرب خوزستان

موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا کدامند؟

نفت آبادان، همچنان تنها تیم بدون سرمربی لیگ برتر

آبادان در معرض تهدید فاضلاب خانگی

تکلیف شهرداری خرمشهر تا هفته‌ آینده مشخص شود

۱۰ نفر از عاملان درگیری طایفه‌ای در آبادان دستگیر شدند

باغ موزه دفاع مقدس آبادان چه ویژگی‌هایی دارد؟

ثبت نام متقاضیان گاز مایع در آبادان

احتمال بازگشت محدودیت‌ها به جنوب غرب خوزستان

۶ قاچاقچی در آبادان دستگیر شدند

۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای بازسازی بافت فرسوده آبادان نیاز است

مشکل تامین قطعات جایگاه‌های سوخت آبادان برطرف شد

سرقت تجهیزات مخابراتی و داستان ناتمام قطع تلفن‌ در خرمشهر

قاتل آبادانی در صحنه جرم دستگیر شد

برای توسعه اقتصادی منطقه مهمترین فعالیت، توسعه لجستیکی فرودگاهی بود

توسعه فرودگاه بین المللی آبادان هدف سازمان منطقه آزاد اروند

خرما و میگوی آبادان و خرمشهر در راه روسیه

توافق هافبک نفت آبادان با تیم پرتغالی