به روز شده در سه شنبه 30 فروردین 1401 11:22
چهارشنبه 19 مرداد 1401 , Wednesday, August 10, 2022
پربیننده ترین ها

تکلیف کسانی که سهام عدالت ندارند، چیست؟!

ظرفیت‌های منطقه آزاد برای بیماران کرونایی مسکوت مانده است

لزوم تمکین مراکز توانبخشی از شیوه‌نامه ستاد کرونا

مشارکت ۴۰ درصدی شهروندان آبادانی در انتخابات

آیا آمار مرگ و میر کرونایی «دو رقمی» خواهد شد؟/سرعت کاهش آهنگ ابتلا به کرونا کند شده است

در صورت اثبات تخلفات؛ پیگیر ابطال انتخابات شورای شهر آبادان هستم

هرگونه فهرست در فضای مجازی غیرمعتبر است/ استاندار در راه آبادان!

شناسایی ۷۲ مورد جدید مثبت ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان | ثبت ۴ مورد فوتی

نتایج انتخابات شورای شهر آبادان از نگاه شرجی‌پرس

۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان جان باختند

ادامه روند افزایش ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان

دلایل تاخیر در روند اعلام نتایج انتخابات شورای شهر آبادان

دوگانگی در رفتار و تردید در گفتار

بیش از 93 هزار آبادانی در انتخابات شرکت کردند

کرونا ۱۹۰ نفر دیگر را در جنوب غرب خوزستان بیمار کرد | ثبت ۹ فوتی

واردات خودرو آزاد می شود

وضعیت مرگبار کرونا در جنوب غرب خوزستان

کوتاهی مسئولان یا عادی انگاری مردم؛ مسئول اوج‌گیری اخیر کرونا در خوزستان کیست؟

امنیت کاذب پس از دریافت واکسن کرونا، ممنوع!

کد خبر : 5141 تاریخ انتشار: یکشنبه 24 بهمن 1400 13:36
خبر دریافتی اجتماعی

نگرانی مردم آبادان و خرمشهر از پرسه سگ‌های ولگرد در معابر

افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و پرسه آنها در کوچه پس کوچه‌های آبادان و خرمشهر علاوه بر ترس و نگرانی شهروندان به تهدیدی جدی برای بهداشت و سلامت مردم این ۲ شهر تبدیل شده‌ است.

پرسه زدن سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و معابر آبادان و خرمشهر بخصوص در خیابان‌های مرکزی شهر و مراکز تفریحی و پارک ها این روزها در حالی به رویدادی عادی در این شهرها تبدیل شده که مطالبه مردم برای ساماندهی آنها با تصویب طرح‌های مختلف از سوی دستگاه‌های متولی تاکنون محقق نشده است.

از سویی انتقال بیماری‌هایی چون هاری، کیست، سالک و توکسوکارا از مهم‌ترین دلایلی است که مجموعه سلامت را نگران افزایش بی‌رویه جمعیت سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در خرمشهر و آبادان کرده است.

برخی اهالی مناطق مختلف آبادان و خرمشهر با ابراز نگرانی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و بدون صاحب در معابر اظهار داشتند: جمعیت سگ‌های ولگرد در مناطق مختلف این ۲ شهر به حدی زیاد شده که به صورت گله‌ای به افراد حمله می‌کنند.

یک شهروند آبادانی ساکن منطقه بهار در این باره گفت:این روزها افزایش جمعیت سگهای ولگرد در کوچه و خیابان‌های منطقه بهار اهالی این منطقه را نگران کرده و باعث ناامنی و ترس کودکان و زنان شده است.

سیدمکی موسوی افزود: با توجه به اینکه منطقه بهار در مجاورت رودخانه بهمنشیر قرار دارد لذا زاد و ولد سگهای ولگرد در این منطقه افزایش یافته و سگ ها برای جست و جوی غذا به صورت گله‌ای در این منطقه پرسه می‌زنند.

وی بیان کرد: اکثر خانواده‌هایی که نزدیک حاشیه رودخانه بهمنشیر زندگی می‌کنند نگران حمله سگ‌ها به فرزندان خود که در کوچه و خیابان بازی می‌کنند هستند.

یکی دیگر از شهروندان آبادانی پرسه سگ‌های ولگرد به صورت گله‌ای در این شهر را مشکل اساسی و نگران کننده توصیف کرد و گفت: متاسفانه در این فصل شاهد افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد هستیم و در خیابان‌های امیرکبیر و لین یک احمدآباد که مرکز خرید و بازار شهر است سگ ها به صورت گله‌ای پرسه می زنند.

مهدی علیپور با ابراز نگرانی‌ از جولان سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و محله‌های شهری از مسوولان به ویژه شهرداری، مرکز بهداشت و منطقه آزاد اروند خواست تا نسبت به ساماندهی و جمع آوری این حیوانات از سطح معابر و خیابان‌های شهر همت کنند.

یک شهروند خرمشهری نیز ضمن گلایه از پرسه زدن سگ‌های ولگرد و بدون صاحب در معابر مختلف خرمشهر گفت: پرسه زدن سگهای ولگرد به صورت گله‌ای علاوه بر ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان باعث انتقال بیماری به شهروندان می شود لذا جمع‌آوری این حیوانات لازم و ضروری است.

محمد سلیمی افزود: هیچ کس موافق کشتن حیوانات از جمله سگ‌ها نیست اما با توجه به زیاد شدن تعداد سگ‌های ولگرد که احتمال بیمار بودن آنها وجود دارد و بعضا به مردم نیز حمله‌ور می‌شوند از مسوولان انتظار می رود نسبت به ساماندهی سگ های ولگرد اهتمام ویژه ای داشته باشند.

جواد عامری دیگر شهروند خرمشهری گفت: افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در خرمشهر موجب شده تا خانواده ها همواره نگران حمله آنها به فرزندان و کودکان خود باشند.

وی افزود: بارها ویدیوهایی در فضای مجازی از جولان سگ‌های ولگرد و حمله‌ور شدن آنها به کودکان در خرمشهر منتشر می‌شود این تاسف آور است که در محیط شهری شاهد چنین حوادث باشیم.

امام جمعه خرمشهر نیز که بارها درخطبه های نماز جمعه از افزایش جمعیت سگ‌های بدون صاحب در این شهر انتقاد کرده از دادستان خرمشهر خواست با قاطعیت با مسوولان و متولیان امر ساماندهی سگ های ولگرد که نسبت به انجام وظفه خود کوتاهی می کنند برخورد کند.

حجت الاسلام محمدجواد عادل‌پور با بیان اینکه سگ‌ها به صورت گله‌ای در مناطق مختلف خرمشهر پرسه می زنند افزود: حقوق انسان‌ها به‌مراتب از حقوق حیوانات بالاتر است و اتلاف سگ‌های ولگرد اولویت اول برای حل این معضل است لذا از دادستان و مسئولان استان و شهرستان خرمشهر تقاضا دارم به این موضوع ورود کرده و نتیجه را به طور شفاف به مردم گزارش دهند.

شهردار خرمشهر نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر برای نگهداری سگ‌های بلاصاحب محلی با هزینه شهرداری در نقطه‌ای بیرون از شهر جانمایی و در حال تجهیز و آماده سازی است که در این محل عقیم‌سازی و جداسازی آنها از سایر حیوانات انجام خواهد شد.

عبدالامیر کمایی با بیان اینکه انجمن‌های حمایت از حیوانات در خرمشهر برای مشارکت جهت جمع آوری سگ‌های بلاصاحب و زنده‌گیری آنها اعلام حمایت کرده اند افزود: هزینه نگهداری هر قلاده سگ در هر ماه هشت میلیون ریال است.

مدیر محیط ‌زیست، بهداشت و سلامت سازمان منطقه آزاد اروند نیز گفت: در رابطه با سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در منطقه آزاد اروند و شهرهای آبادان و خرمشهر ۲ مشکل عمده وجود دارد ، نخست اینکه هیچ دستگاهی مسئولیت ساماندهی و جمع آوری سگهای ولگرد را نپذیرفته است.

سیدمهدی موسوی مهمترین مشکل افزایش جمعیت سگهای ولگرد را وجود مخروبه‌های باقی مانده از جنگ تحمیلی در این ۲ شهر بیان کرد و گفت:وجود مخروبه‌های باقی مانده از جنگ در شهرهای آبادان و خرمشهر پناهگاهی برای سگ‌های ولگرد شده و با توجه به اینکه هر قلاده سگ ۲ بار در طول سال زاد و ولد می‌کند این امر موجب افزایش جمعیت سگ‌ها در این منطقه شده است.

وی با بیان اینکه فضاهای مخروبه در شهرهای آبادان و خرمشهر باید ساماندهی شود گفت: طبق قانون شهرداری‌ متولی جمع آوری و پیشگیری از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد است و اگر فردی بر اثر حیوان گزیدگی سگ هار بیمار شود مسئولیت آن به عهده شهرداری است.

موسوی بیان کرد: بر اساس توافق صورت گرفته با شهرداری‌های منطقه آزاد اروند مقرر شد پنج هکتار زمین در اختیار شهرداری‌های آبادان و خرمشهر قرار گیرد و شهرداری آبادان به نمایندگی از شهرداری‌های خرمشهر و جزیره مینو این زمین را تحویل و آن را برای نگهداری سگ های ولگرد حصارکشی کند.

وی ادامه داد: برای تامین هزینه زنده‌گیری و نگهداری سگ‌های ولگرد علاوه بر مشارکت بخش‌ خصوصی ، برخی ادارات و شرکت‌های بزرگ همچون پالایشگاه، پتروشیمی اعلام آمادگی کردند ولی تاکنون هزینه‌ها از سوی شهرداری‌ها برآورد و اعلام نشده است.

رئیس مرکز بهداشت آبادان نیز گفت:شهرداری‌ مسوول جمع‌آوری، زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد است اما تاکنون این طرح به طور کامل اجرا نشده است.

توفیق عفافچه مهمترین معضل ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد را شیوع بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان بیان کرد و گفت: سگ‌های ولگرد آسایش عمومی در شهرها و روستاها را مختل کرده و سلامت مردم را به خطر انداخته اند.

وی با بیان اینکه طرح زنده گیری به عنوان اولویت کاری اتفاق خوبی است افزود: اگر طرح زنده گیری و نگهداری سگ‌های ولگرد برای شهرداری امکان‌پذیر نباشد باید از روش‌های دیگری برای کاهش جمعیت سگ‌ها استفاده کنند.

عنافچه آخرین آمار حیوان گزیدگی ناشی از سگ های ولگرد در شهرستان آبادان را ۵۶۴ مورد عنوان کرد و گفت: هزینه درمان هر فرد حیوان گزیده ۱۰۰ میلیون ریال است ضمن اینکه تمام واکسن‌های حیوان گزیدگی وارداتی است و بار مالی سنگینی به حوزه سلامت وارد می‌کند.

شهردار آبادان نیز در این رابطه گفت: برای ساماندهی سگ‌های ولگرد طبق دستورالعمل ابلاغ شده از سوی وزارت کشور باید یک کارگروه در فرمانداری تشکیل شده و در آن کارگروه بر اساس دستورالعمل تعریف شده اقدام شود.

حسین حمیدپور افزود: درخواست تشکیل این کارگروه به فرمانداری آبادان ارائه شده و امید است با تشکیل جلسه تصمیم لازم برای ساماندهی سگ های بلاصاحب اتخاذ شود.

وی هزینه عقیم سازی هر قلاده سگ را بین هشت تا ۱۰ میلیون ریال بیان کرد و گفت:فرمانداری آبادان برای تشکیل نشست و اتخاذ تصمیم لازم برای ساماندهی و عقیم سازی سگ‌های ولگرد اعلام آمادگی کرده است.

حیوان گزیدگی به علت خطر ابتلا به هاری، یکی از مشکلات اساسی بهداشت عمومی است، هاری از کشنده ترین بیماری های مشترک انسان و حیوان در جهان است و در ایران به شکل بومی یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی به شمار می‌رود.

یکشنبه دهم بهمن‌ماه هجوم سگ‌های بلا صاحب به یک استاد دانشگاه در نزدیکی دانشگاه آزاد اهواز منجر به تصادف و مرگ وی شد.

بازدید : 5671
نظرات کاربران
درحال بارگذاری ...
نام
ایمیل یا شماره همراه (اختیاری)
نظر شما
ارسال نظر
{{model.doneMessage}}
{{model.name}}
{{model.date}}
{{model.time}}
پیام شما منتظر تایید می باشد
بارگذاری موارد بیشتر
تعداد نظرات : {{total}}
سایر اخبار
پر بحث ترین ها

نیاز 20 هزار میلیاردی برای حل مشکلات آبادان و خرمشهر |هنوز برخی اسناد را به من نمی‌دهند

دو انتصاب در ستاد امر به معروف و نهی از منکر آبادان

تحولات فله‌ای و مدیریت اتوبوسی در اروند

مهم‌ترین مسئله مناطق آزاد، موضوع عدم حکمرانی واحد است

تفکیک اختیارات مناطق آزاد در دستور کار رئیس جمهور است

آبادانی‌ها به ورزشگاه راه پیدا می‌کنند؟

اُمیکرون در ایران فروکش کرد | تعداد شهرهای قرمز کاهش یافت

نگاهی به برنامه ۹۰ روزه شهردار آبادان | وعده‌های «ضربتی» حمیدپور محقق شد؟

شورای ورزش یکبار هم برای صنعت نفت تشکیل جلسه نداد/ منصوریان گزینه اول ما برای فصل آینده است

آخرین وضعیت خیابان‌های در دست تعریض آبادان + گزارش تصویری

سکوت شورایی‌ها در قبال عملکرد شهرداری آبادان

از صنعت نفت چه خبر؟!

جوابیه فرمانداری آبادان در خصوص مطلب مندرج در «شرجی پرس»

فرمانداری که ویژه نیست!

عوام‌فریبی؛ عملکرد غالب شهرداری آبادان

راه اندازی بخش بستری کودکان مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان آیت اله طالقانی

ساکنان جنوب غرب خوزستان دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت نمی‌کنند

چگونه دوره دانشجویی را به سوابق بیمه اضافه کنیم؟

نگرانی مردم آبادان و خرمشهر از پرسه سگ‌های ولگرد در معابر

تازه های سایت

نیاز 20 هزار میلیاردی برای حل مشکلات آبادان و خرمشهر |هنوز برخی اسناد را به من نمی‌دهند

دو انتصاب در ستاد امر به معروف و نهی از منکر آبادان

تحولات فله‌ای و مدیریت اتوبوسی در اروند

مهم‌ترین مسئله مناطق آزاد، موضوع عدم حکمرانی واحد است

تفکیک اختیارات مناطق آزاد در دستور کار رئیس جمهور است

آبادانی‌ها به ورزشگاه راه پیدا می‌کنند؟

اُمیکرون در ایران فروکش کرد | تعداد شهرهای قرمز کاهش یافت

نگاهی به برنامه ۹۰ روزه شهردار آبادان | وعده‌های «ضربتی» حمیدپور محقق شد؟

شورای ورزش یکبار هم برای صنعت نفت تشکیل جلسه نداد/ منصوریان گزینه اول ما برای فصل آینده است

آخرین وضعیت خیابان‌های در دست تعریض آبادان + گزارش تصویری

سکوت شورایی‌ها در قبال عملکرد شهرداری آبادان

از صنعت نفت چه خبر؟!

جوابیه فرمانداری آبادان در خصوص مطلب مندرج در «شرجی پرس»

فرمانداری که ویژه نیست!

عوام‌فریبی؛ عملکرد غالب شهرداری آبادان

راه اندازی بخش بستری کودکان مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان آیت اله طالقانی

ساکنان جنوب غرب خوزستان دستورالعمل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت نمی‌کنند

چگونه دوره دانشجویی را به سوابق بیمه اضافه کنیم؟

نگرانی مردم آبادان و خرمشهر از پرسه سگ‌های ولگرد در معابر

فلسفه منصوریان مقابل تیم‌های سابق